Investície do nehnuteľností na Slovensku stále rastú. Čo kupujeme najviac a čo naopak nechceme?
26. 08. 2020

Investície do nehnuteľností na Slovensku stále rastú. Čo kupujeme najviac a čo naopak nechceme?

Hoci sa trh s nehnuteľnosťami na malú chvíľu spomalil a miestami pozastavil, na kúpu nehnuteľností Slováci nezanevreli. Práve naopak, investície do nehnuteľností sa stali pre mnohých dobrou voľbou. 

Slováci kupovali v prvom polroku hlavne kancelárske priestory, priemyselné priestory a maloobchodné priestory. Mnoho obchodov však bolo v riešení už počas minulého roka, takže aj vďaka tomu sa objem investícii do nehnuteľností vyšplhal až do výšky 432 miniónov eur. Podľa dát realitnej spoločnosti CBRE v porovnaní s rovnakým obdobím z minulého roka stúpol priemerný objem investícií do nehnuteľností až o 66 %. Najmenší záujem je v súčasnosti o hotely a penzióny, za čo môže práve situácia spôsobená koronakrízou. 

V porovnaní so zvyškom Európy si vedieme pomerne dobre. Celkový objem investícií do nehnuteľností sa však aj   európskom priemere zvýšil o 6 % v porovnaní s rovnakým obdobím minulého roka, teda prvým polrokom 2019.

Najväčší pokles transakcií bol v tento rok v dôsledku vládnych opatrení v súvislosti s koronakrízou v máji, no už v júni prišiel opäť mierny nárast. Objem investícií bude pravdepodobne priamo úmerne stúpať s rozbiehaním sa európskej ekonomiky a stabilnými investičnými nehnuteľnosťami zostanú logistické a rezidenčné nehnuteľnosti. Medzi žiadaný segment patria aj kancelárske priestory.

Spomenuté segmenty sú pre investorov atraktívnejšie na Slovensku, ako v okolitých krajinách, ako napríklad Česká republika či Poľsko, z dôvodu vyššej odolnosti proti výkyvom na trhu.

Bežné bývanie zostáva pre bežného Slováka naďalej nedostupné. Dostupnosť sa vypočítava štatisticky zo splátok priemerného mesačného zárobku. V roku 2020 by človek musel odkladať priemerný mesačný príjem približne 12 rokov, aby si dokázal kúpiť byt s rozlohou 70 metrov štvorcových. Ceny nehnuteľností na Slovensku sa v závislosti od kraja pohybujú v rôznych výškach a aj napriek nadpriemerným platom v Bratislavskom kraji, je napríklad vlastné bývanie pre jeho obyvateľov oveľa menej dostupné ako bývanie v Trenčianskom kraji pre obyvateľov Trenčianskeho kraja. Keďže trendom na Slovensku je stále kúpa vlastnej nehnuteľnosti, zadlženosť Slovákov kvôli dostupnosti hypoték aj naďalej rastie.

 

Alexander Chovan
Autor: Alexander Chovan

V realitách som od roku 2007. Aj moje predchádzajúce pracovné aktivity boli spojené s úctou a profesionálnym prístupom ku klientom.

Práca realitného makléra ma skutočne baví a snažím sa ju robiť na špičkovej úrovni. Využívam profesionálneho fotografa, vytváram Home Staging, pracujem na sociálnych sieťach, spolupracujem s inými realitnými kanceláriami... všetko s jasným cieľom. Predať vašu nehnuteľnosť za čo najvyššiu cenu k vašej plnej spokojnosti.

Prečo vznikli tieto stránky?

Aby som tu prezentoval, že keď dvaja robia to isté, nikdy to nie je to isté. Je všeobecne známe, že rozdiel medzi maklérmi je povedzme nemalý. Prosím, prečítajte si moje tipy a články. Verím, že vám tieto informácie pomôžu v rozhodovaní a že si pre predaj nehnuteľnosti zvolíte tú správnu cestu.

Za každým predajom nehnuteľnosti sa totiž skrýva ľudský príbeh. A to je dôvod, prečo by nikto nemal tak dôležitý životný krok podceňovať. Ani predávajúci, ani maklér.

Záleží mi na odvedení špičkovej práce a na spokojnosti klienta. A dbám na svojom dobrom mene a povesti. Za mňa potom hovoria referencie spokojných klientov.

Ak ste dočítali až sem, máte môj obdiv a ďakujem Vám. Pokiaľ Vás čokoľvek ďalšieho zaujíma, neváhajte ma kontaktovať. Rád sa s Vami stretnem pri káve.

Používame cookies na optimalizáciu našich webových stránok a našich služieb. Ďalšie informácie o cookies nájdete tu.

Nastavenie


Stiahnite si zadarmo

7 chýb pri predaji nehnuteľnosti

spracovaním osobných údajov